דף ראשי
חיפה
בת גלים

 


בית אהרון רוזנפלד

כתובת: רציף אהרון רוזנפלד 25, חיפה
נבנה בשנת: 1933/4
יעוד : בית פרטי/וילה
בעל הבנין: אהרון רוזנפלד

 


תמונות נוספות

 


מבט כללי מרחוב רוזנפלד על הבנין (2007)

    בית מגורים פרטי זה ברציף רוזנפלד, לשעבר רציף מרגולין, תוכנן בשנת 1933 כוילה מרשימה עבור אהרון רוזנפלד, שהיה בעל משרד לסחר וספנות בתקופת המנדט וכן שימש אף כקונסול כבוד של בלגיה וליבריה. הוא נבנה בשנים 1934-1933 על מגרש גדול, לאחר הריסת ביתו הקודם שנבנה בשנת 1924 על אותו מגרש. זהו מבנה דו-קומתי  מודרני ומרהיב, שחזיתו פונה לים. על גגו הוקמה מרפסת רחבה, שממנה נשקפו בניין הקזינו המפורסם ובריכת השחיה של בת גלים, שנבנתה ב-1935 ושימשה לתחרויות שחיה, קפיצה ומשחקי כדור מים של המכבייה השנייה. היא עוטרה בפרגולה בעלת פינה מעוגלת כאלמנט דקורטיבי, המהווה סימן היכר של הסגנון הארכיטקטוני של אוראל וזוהר. חזיתו הנועזת של חדר המדרגות הרחב, המתנשא לגובה של שלוש קומות והמוביל למרפסת גג, צופתה באריחי זכוכית גדולים היוצרים מרקם דרמתי וייחודי. לבית עוצבו גדר ושער מסוגננים. חזית הקיר שבו נקבעה דלת הכניסה לבית עוטרה בפסים אופקיים של לוחות זכוכית סגולים ושחורים לסרוגין, שמשכו את עינו של כל מי שחלף על פני הבית.  

אוראל וזוהר השקיעו מאמץ רב בעיצוב הפנימי של הבית על מנת שיתאים לצרכי אירוח ומפגשים חברתיים הקשורים לתפקידו של רוזנפלד כקונסול כבוד וכן לקשריו המסחריים. שטח נרחב של הקירות הפנימיים של הבית חופה בלוחות זכוכית צבעוניים בעלי גוונים מרהיבים שיובאו מחוץ לארץ. ריהוט הפנים של הבית עוצב ע"י בנימין אוראל. 

בזיכרונותיו של רוזנפלד, שסופקו לנו ע"י האדריכלית נעה שק, הוא כותב: "המהנדסים והאדריכלים אשר בנו את ביתי החדש היו אוראל וזוהר ז"ל. הם השקיעו את כל הידע שלהם ואת טעמם הטוב בבניין. היה זה אחד הבתים המפוארים בחיפה באותם ימים והיפה ביותר בבת-גלים. לא פעם באו אנשים משכונות שונות של העיר להתבונן בבית ולהנות מיופיו". 

בית רוזנפלד הוכרז בזמנו ע"י עיריית חיפה כבניין המיועד לשימור. האדריכלית סילבינה סוסנובסקי, שערכה סקר תיעוד לצורך השימור של המבנה, מציינת שהבית מהווה ציון דרך ארכיטקטוני בהיסטוריה של אדריכלות סגנון הבנייה הבינלאומי בחיפה בפרט ובארץ בכלל.  

לפני מספר שנים עבר הבית לבעלות של עיריית חיפה בתוקף צו ירושה של משפחת רוזנפלד. בשנת 2006 הוא עבר תהליכי שיפוץ ושימור נרחבים והועמד לרשות האגודה למלחמה בסרטן. הוא משמש כיום כסניף חיפה והצפון של האגודה.